Maximized storage and payload capacity are two of the many reasons that you will want to try our aluminum tradesman body. When you realize our storage and towing ratings, you will quickly see why the ALTM is the premiere choice for hard work.
Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Available Lengths | 9’4″, 11’4″ |
| Headache Rack | Aluminum Tube |
| Deck | Extruded Aluminum |
| Frame Rails | 4″ Structural Channel Steel |
| Crossmembers | 3″x3″ 3/16″ Square Tube Crossmembers |
| Rear Skirt | Solid One Piece with Rear Step |
| Gooseneck Hitch | 30K lb. B&W Hitch with Welded Ball in Recessed Box |
| Bumper Pull Hitch | 24K lb. 2 1/2″ B&W with Receiver Tube |
| Fuel Fill | Angled 12V |
| Trailer Plug | Round 7 Pin in GN Box, Round 7 Pin/4 Way Flat on Rear |
| Rear Lighting | Clear LED Oval |
| Light Box (Rear Skirt) | Aluminum |
| Marker Lighting | Bullet DOT Approved LED |
| Toolbox | Utility Box in Front, Top-Open 3/4 Length Shovel Box; Low-Profile Chain Box in Rear |
| Toolbox Handle | Chrome T Handle Compression |
| Fenders | Aluminum |
| Side Steps | In front of and behind fender |
| Tie-downs | (4) 18″ Airline Track Tiedowns, (4) Attachment Rings |
Standard Equipment
Super-durable Powder-Coat Finish
We coat every edge and crevice of the aluminum body to protect against corrosion and provide a long-lasting shine.
Non-slip Black Lava Deck Coating
Durable coating maximizes protection, extends deck life, and reduces slip hazards on the work surface.
Gas Cylinder Style Door Holders
CM’s gas shocks allow doors to open smoothly and remain open for easier access during use.
LED Rear Lighting with Wiring Harness
Clear LED lights are brighter, use less power, and are easy to maintain, ensuring visibility and safety.
Treadbrite Aluminum Compartment Tops
Solid aluminum tops provide strength to toolboxes and the items stored within.
Conduit in Understructure
Wiring is routed through conduit to prevent debris and ice buildup from affecting electrical connections.
Bolted Body for Secure Attachment
Components are bolted together for easy repairs or reconfiguration, enhancing versatility.
Universal Body and Bumper Mounting Kit
Easy-to-use mounting kits are included for simplified installation.
Automotive D-Bulb Weatherstripping
Ensures doors are sealed against moisture, protecting the interior of toolboxes and equipment.
Multi-Panel Doors with Internal Reinforcements
Reinforced panels prevent door flexing or sagging over repeated use.
16-Gauge (G60) Galvaneal Body
Provides industry-leading durability and strength for heavy-duty service applications.
11-Gauge Galvaneal Deck
Thick steel deck prevents sagging, flexing, or cracking under heavy loads.
Stainless Steel Fenders
Stylish, corrosion-resistant fenders add both durability and visual appeal.
Heavy-Duty Rear Tailgate
Engineered to contain materials on the deck securely during transport.
Universal Bolt-On Crash Zone Bumper
Reduces potential damage to your vehicle while providing added safety on the road.
T-Handle Twist Compression Latches
Provide easy access to storage compartments while keeping moisture out of your tools and boxes.
Paint
100% primer & topcoat, individually coated components, and powder-coated toolbox interiors ensure corrosion resistance and long-lasting protection.