Brains. Brawn. And a bedload of storage. The AL SK Deluxe has it all and then some. It’s tough, lightweight, and can carry the load—along with your tools.
Specs & Features
| Feature | Specification |
|---|---|
| Available Lengths | 8’6″, 9’4″, 11’4″ |
| Headache Rack | Aluminum Tube |
| Deck | Extruded Aluminum Floor |
| Frame Rails | 4″ Structural Channel Steel |
| Crossmembers | 3″ Aluminum Channel |
| Rear Skirt | Solid One Piece with Rear Step |
| Gooseneck Hitch | 30K B&W Hitch with Welded Ball |
| Bumper Pull Hitch | 24K B&W 2 1/2 receiver hitch with receiver tube |
| Side Rails | 3/8″ x 2″ Side Rails with Stake Pockets on Fuel Deck |
| Fuel Fill | Angled 12V |
| Trailer Plug | 12V Round 7 Pin in GN Box, Round 7 Pin/4 Way Flat on Rear |
| Rear Lighting | Clear LED Oval |
| Light Box (Rear Skirt) | Aluminum |
| Marker Lighting | Bullet DOT Approved LED |
| Toolboxes | (2) Standard Integrated in Rear, (2) Tall Vertical Integrated in Front |
| Toolbox Handle | Chrome T Handle Compression |
| Special Toolboxes | 11’4″ Models include MEGABOX toolbox configuration |
| Fenders | Aluminum Radius |
| Side Steps | Aluminum steps in front of and behind fender |
Standard Equipment
LED Recessed Tail, Brake, and Backup Lights
Mounted in the headache rack. Brighter and lower power consumption than conventional lights for better visibility.
Integrated Tube Headache Rack
Provides superior protection using the strongest materials available.
30,000 lb.-Rated B&W Gooseneck Hitch with 7-Way Electrical Plug
Best-in-class independently tested gooseneck hitch with multiple power options.
4″ Structural Steel Channel Frame Rails
Strong and durable, preventing interior rusting of the tubes.
3/8″ Side Rub Rails with Stake Pockets
Provide multiple tie-down points for all hauling jobs.
1/8″ Steel Treadplate Deck
Heavy-duty deck withstands rigorous work, superior to 11-gauge and 13-gauge floors.
Modular Sealed Wiring Harness
Resistant to corrosion, deterioration, and pulling apart for harsh conditions.
7-Way Round and 5-Way Flat Electrical Plug on Rear Tailboard
Standard connectivity for trailers and equipment.
24,000 lb.-Rated B&W Bumper Pull Hitch
Best-in-class towing capacity integrated into the frame.
Lockable Flush Integrated Toolboxes with Chrome T-Handle Twist Compression Latches
Provide maximum protection for tools and equipment. Dual latches lock with key and padlock loop when desired.
Angled Fuel Fill
Shiny, corrosion-free refueling zone for safer loading/unloading.
Exclusive Feature: MegaBox Toolboxes
2 MegaBox toolboxes (one per side) at 54” wide with easy-access suicide doors. Available on 11’4″ models only for maximum storage.
Beds designed for a RAM Mega Cab will only have two boxes in the rear to accommodate chassis standards.