Top-notch features and hardware on the AL SK models include a best-in-class tubular headache rack, LED lighting, top-rated B&W hitches, and integrated toolboxes. Designed for durability and functionality, these bodies make hauling and storage effortless.
Specs & Features
| Feature | Specification |
|---|---|
| Available Lengths | 84″, 8’6″, 9’4″, 11’4″ |
| Headache Rack | Aluminum Tube |
| Deck | Extruded Aluminum Floor |
| Frame Rails | 4″ Structural Channel Steel |
| Crossmembers | 3″ Aluminum Channel |
| Rear Skirt | Solid One Piece with Rear Step |
| Gooseneck Hitch | 30K B&W Hitch with Welded Ball |
| Bumper Pull Hitch | 24K B&W 2 1/2” receiver hitch with receiver tube |
| Side Rails | 3/8″ x 2″ Aluminum Extrusion with Stake Pockets |
| Fuel Fill | Angled 12V |
| Trailer Plug | 12V Round 7 Pin in GN Box, Round 7 Pin/4 Way Flat on Rear |
| Rear Lighting | Clear LED Oval |
| Light Box (Rear Skirt) | Aluminum |
| Marker Lighting | Bullet DOT Approved LED |
| Toolbox | (4) Standard Integrated |
| Toolbox Handle | Chrome T Handle Compression |
| Fenders | Aluminum Radius |
| Side Steps | Aluminum steps in front of and behind fender |
Standard Equipment
Steel Tubing Headache Rack with “Easy View” Window Grill
Designed with the strongest materials to protect while providing visibility when backing up your vehicle.
4″ Structural Steel Channel Frame Rails
Stronger and more durable than roll-formed runners, preventing interior rusting of the tubes.
30,000 lb.-Rated B&W Gooseneck Hitch with 7-Way Electrical Plug
Independently tested, best-in-class gooseneck hitch with versatile power connection options.
Aluminum Side Rail Cap
Strong, finished aluminum caps provide longevity and superior appearance.
1/8″ Steel Treadplate Deck
Heavy-duty deck designed to withstand rigorous work conditions, outperforming typical 11-gauge or 13-gauge floors.
Aluminum Cast Insert for LED Rear Lights and Tag
Cast aluminum housings look better and resist corrosion compared to competitors’ materials.
Modular Sealed Wiring Harness
Resistant to corrosion, deterioration, and separation, suitable for the harshest conditions.
7-Way Round and 5-Way Flat Electrical Plug Standard on Rear Tailboard
Allows reliable connection to any trailer for versatile towing.
24,000 lb.-Rated B&W Bumper Pull Hitch
Best-in-class towing capacity integrated into the frame for secure performance.
3″ Steel Roll-Formed 3/16″ Channel Crossmembers
Tough, durable subframe construction for work truck applications.
LED Stop, Turn, Tail, Back-Up, and Tag Lights in Skirt
Bright, energy-efficient lighting for increased visibility and safety.
4 Lockable, Flush Integrated Toolboxes with Chrome T-Handle Twist Compression Latches
Provide secure, weather-protected storage. Dual latches lock with key or padlock for added security.
Stainless Fenders and Aluminum Tread Plate Trim
Durable, corrosion-resistant fenders and stylish trim for long-lasting performance.
Angled Fuel Fill
Shiny, corrosion-resistant feature for safer in-and-out refueling.
Beds designed for a RAM Mega Cab will only have two toolboxes in the rear to accommodate chassis standards.