For impressive durability, great functionality, and eye-catching design with zero tradeoffs, the stylish ER models are the smart choice for your hauling needs.
Specs & Features
| Feature | Specification |
|---|---|
| Available Lengths | 84″, 8’6″, 9’4″, 11’4″ |
| Headache Rack | Aluminum Tube |
| Deck | 1/8″ Aluminum Treadplate |
| Frame Rails | 4″ Structural Channel Steel |
| Crossmembers | 3″ Aluminum Channel |
| Rear Skirt | Solid One Piece with Rear Step |
| Gooseneck Hitch | 30K B&W Hitch with Welded Ball |
| Bumper Pull Hitch | 24K B&W 2 1/2” receiver hitch with receiver tube |
| Side Rails | Raised Side Rail with Aluminum Cap |
| Fuel Fill | Angled (Cast Aluminum) 12V |
| Trailer Plug | 12V Round 7 Pin in GN Box, Round 7 Pin/4 Way Flat on Rear |
| Rear Lighting | Clear LED Oval with Chrome Housing |
| Light Box (Rear Skirt) | Cast Aluminum |
| Marker Lighting | Bullet DOT Approved LED |
| Toolbox | Optional Underbody |
| Toolbox Handle | Chrome T Handle Compression |
| Fenders | Stainless Radius |
| Side Steps | Aluminum steps in front of and behind fender |
| Tiedowns | (4) 18″ Airline Track Tiedowns, (4) Attachment Rings |
Standard Equipment
Integrated Tube Headache Rack
Designed with the best and strongest materials to keep you safe when the unexpected happens.
Recessed Toolboxes with Locking Chrome T-Handle Compression Latches (4 Standard)
Seal tightly to protect tools and equipment from the elements. Dual latches lock with key and padlock loop when desired.
4″ Structural Steel Channel Frame Rails
Stronger and more durable than roll-formed runners, preventing interior rusting of the tubes.
30,000 lb.-Rated B&W Gooseneck Hitch with 7-Way Electrical Plug
Best-in-class, independently tested gooseneck hitch with versatile power connection options.
4 — Airline Track Tie-Downs
Provide stronger and more versatile points throughout the entire hauling process.
Aluminum Side Rail Cap
Strong, finished aluminum side rail caps provide longevity and superior appearance.
1/8″ Steel Treadplate Deck
Heavy-duty deck designed to withstand rigorous work conditions, outperforming typical 11-gauge or 13-gauge floors.
Aluminum Cast Insert for LED Rear Lights and Tag
Cast aluminum housings resist corrosion for better performance and longer life.
Modular Sealed Wiring Harness
Resistant to corrosion, deterioration, and separation for harsh conditions.
7-Way Round and 5-Way Flat Electrical Plug Standard on Rear Tailboard
Provides reliable trailer connectivity.
24,000 lb.-Rated B&W Bumper Pull Hitch
Best-in-class towing capacity integrated into the frame.
3″ Steel Roll-Formed 3/16″ Channel Crossmembers
Tough and durable subframe construction for work truck applications.
LED Stop, Turn, Tail, Back-Up, and Tag Lights in Skirt
Bright, energy-efficient lighting for increased visibility and safety.
Stainless Fenders and Aluminum Tread Plate Trim
Durable, corrosion-resistant fenders and stylish trim for long-lasting performance.
Angled Fuel Fill
Provides a no-corrosion zone for safer in-and-out refueling.
Beds designed for a RAM Mega Cab will only have two toolboxes in the rear to accommodate chassis standards.