***Pictures may show optional equipment. Prices vary per bed size.***
The Complete Solution for Hotshot Drivers
With industry-best hauling capacity and loads of integrated standard features, the CM Hotshot will take your
hotshotting to the next level. Our unique Fuel Deck provides ample room for your external fuel tank, while
rock-solid construction and smart components deliver the ultimate in safety, storage, and durability.
Call us to get the right fitment and availability!
Specs & Features
| Lengths | 8’6″, 9’4″, 11’4″ |
|---|---|
| Headache Rack | Steel Tube |
| Deck | 1/8" Treadplate |
| Frame Rails | 4" Structural Channel Steel |
| Crossmembers | 3" x 3/16" Channel |
| Rear Skirt | Solid One Piece Between Runners |
| GN Hitch | 30,000 lb-rated CURT rail system compatible with gooseneck or 5th wheel |
| BP Hitch | 24K B&W 2 1/2" receiver hitch with receiver tube |
| Side Rails | 3/8" x 2" side rails with stake pockets on Fuel Deck |
| Fuel Fill | Angled |
| Rear Lighting | Clear LED Oval |
| Marker Lighting | Bullet DOT-approved LED |
| Toolbox | Two in front |
| Toolbox Handle | T-handle compression |
| Fenders | Molded plastic with hanger bars |
Standard Equipment Information
30,000 lb.-rated CURT rail system compatible with GN or 5th wheel
With top-of-the-line, independently tested CURT hitches, the CM Hotshot is capable of handling up to 30,000 lbs.
in either gooseneck or 5th wheel configuration—one of the highest-rated integrated hitch systems in the industry.
Trust CM with your heaviest loads and toughest hauls.
To purchase the hitch of your choice, contact your CURT distributor and request
CURT Part #16090 (30K gooseneck) or #16190 (30K 5th wheel).
Two lockable integrated toolboxes with T-handle compression latches
Store essentials conveniently with two recessed toolboxes that provide protection from the elements.
Dual latches allow locking via key and padlock loop for additional security.
18" Fuel Deck
The 18"-deep Fuel Deck provides space for an external fuel tank, maximizing fuel capacity and helping
eliminate unnecessary fuel stops to save time on the road.
Integrated rear lighting
Recessed LED tail and reverse lighting in the rear skirt delivers a sleek appearance while improving
brightness, durability, and protection compared to frame-mounted alternatives.
Standard integrated tube headache rack
A single-piece integrated headache rack—rare for this bed type—uses high-strength materials to enhance
safety when cargo shifts or unexpected impacts occur.
LED recessed tail, brake, and backup lights in headache rack
Bright, instant-on LED lighting improves visibility while consuming less power than incandescent bulbs
and is protected by a lifetime warranty.
1/8" steel treadplate deck
Engineered for heavy-duty durability and long service life, outperforming thinner 11-gauge and 13-gauge
floors commonly found on competing bodies.
4" structural steel channel frame rails
Stronger and more corrosion-resistant than roll-formed runners, preventing interior tube rust and
improving long-term durability.
Super-durable TexArmor powder-coat finish
Full-coverage powder coating protects against corrosion while delivering a long-lasting, high-quality finish.