The GP model is uniquely designed for versatility and heavy-duty use, excelling in oilfield applications. Its Gin Pole lifting system makes loading and unloading equipment fast and efficient.
Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Available Lengths | 8’6″, 9’4″, 11’4″ |
| Headache Rack | Steel Pipe |
| Deck | 3/16″ Treadplate |
| Frame Rails | 6″ Structural Channel Steel |
| Crossmembers | 3″ Structural Channel |
| Rear Skirt | Solid One Piece Square Tailboard with Rolling Section & 5″ Rolling Tailboard |
| Gooseneck Hitch | 25K Hitch in Recessed Box |
| Bumper Pull Hitch | 24,000 lb. with Receiver Tube |
| Side Rails | N/A |
| Fuel Fill | Angled 12V |
| Trailer Plug | 12V Round 7 Pin in GN Box, Round 7 Pin/4 Way Flat on Rear |
| Rear Lighting | LED Oval |
| Light Box (Rear Skirt) | Steel |
| Marker Lighting | Bullet DOT Approved LED |
| Toolbox | Two in Front |
| Toolbox Handle | T Handle Compression |
| Fenders | N/A |
Standard Equipment
Gin Pole Lifting System
Integrated into the GP bed, this system enables quick and safe loading/unloading of heavy equipment, reducing labor time in oilfield operations.
Steel Pipe Headache Rack
Durable steel pipe construction protects the cab and provides robust tie-off points for hauling loads safely.
3/16″ Treadplate Deck
Heavy-duty deck material built to handle tough equipment and demanding work conditions without bending or warping.
6″ Structural Channel Steel Frame Rails
Strong and rigid frame rails provide maximum structural integrity for heavy loads.
3″ Structural Channel Crossmembers
Durable crossmembers support the deck and evenly distribute load weight for long-lasting performance.
Optional Toolboxes
Two front toolboxes with T-handle compression latches allow secure storage of tools and equipment on the job site.
LED DOT Lighting
Includes LED oval rear lights and bullet marker lights for visibility, safety, and compliance in all work environments.